عصر ایران- خبر تغییر نام برخی شهر های ایران و نام های جدید آن ها، علت بازگشت آیت الله کاشانی به ایران، حکم اعدام  عوامل ترور حسنعلی منصور، اعلام پادشاهی فهد در عربستان و طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور در مجلس، از جمله اخباری بود که در چنین روزهایی صفحات روزنامه ها را به خود اختصاص داده بود.

اعلام اسامی جدید شهرهای ایران

روزنامه اطلاعات 27 خرداد 1314

چنانچه خوانندگان اطلاع دارند در عرض چند ساله اخیر اسامی بعضی از شهرها تغییر نمود و نام های مناسب تری به جای آن ها تعیین گردیده است. چون بسیاری از خوانندگان غالبا به اسامی جدید شهرها احتیاج دارند لذا ذیلا به ترتیب حروف هجی نام شهرها که تغییر کرده است یکجا درج می کنیم:

اسم قدیم

اسم جدید

آق قلعه

پهلوی دژ

ارومیه

رضائیه

انزلی

بندر پهلوی

بارفروش

بابل

ترشیز

کاشمر

تون

فردوس

حسین آباد پشتکوه

عیلام

خرموج

ایرانشهر

دزداب

زاهدان

ده کرد

شهرکرد

ده نو

نوشهر

سخت سر

رامسر

سلماس

شاهپور

سیستان و بلوچستان و کرمان

مکران

صحرای ترکمن

دشت گرگان

علی آباد مازندران

شاهی

قمشه

شهرضا

ناصری

اهواز

نصرت آباد

زابل

هارون آباد

شاه آباد غرب

اکنون در کلیه مراسلات رسمی و پستی و غیره، همیشه اسامی جدید شهرهای مزبور مورد استعمال می باشد و اسامی قدیمی کاملا متروک گردیده است.


ورود آیت الله کاشانی به تهران

روزنامه اطلاعات 20 خرداد 1329

ساعت چهار بعد از ظهر امروز آیت الله کاشانی پس از شانزده ماه اقامت اجباری در خارج از ایران به تهران مراجعت نمودند. به طوری که خوانندگان عزیز اطلاع دارند، پس از واقعه سوء قصد پانزده بهمن آیت الله کاشانی چندی در برج فلک الافلاک خرم آباد به سر برده و سپس به صورت تبعید مجبور به ترک ایران گردیدند.

ایشان در حدود شانزده ماه در کشورهای سوریه و لبنان به سر بردند و چون در انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی از طرف مردم تهران به نمایندگی مجلس انتخاب گردیدند امروز به وسیله یک هواپیمای مصری وارد تهران شدند.


کلوپ نهضت آزادی ایران افتتاح شد

روزنامه اطلاعات 24 خرداد 1340

ساعت 6 بعد از ظهر دیروز مراسمی در کلوپ نهضت آزادی ایران به عمل آمد و طی این مراسم نهضت آزادی فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را رسما اعلام نمود. در مراسم مزبور که عده ای از اعضای جبهه ملی و دانشجویان دانشگاه و طبقات مختلف شرکت داشتند ابتدا یکی از دانشجویان دانشگاه پیرامون نهضت آزادی سخن گفت و آن گاه آقای طالقانی درباره تشکیلات جمعیت صحبت کرد. سپس آقای مظفری دانشجوی دانشگاه تهران درباره قانون اساسی اظهاراتی نمود. در پایان آقای نزیه یکی از اعضای نهضت آزادی ایران درباره همکاری جمعیت نهضت آزادی با جبهه ملی ایران مطالبی ایراد نمود.


صدور حکم اعدام برای عوامل ترور حسنعلی منصور

روز نامه اطلاعات 26 خرداد 44

سه ماه و 18 روز پس از ترور حسنعلی منصور، نخست وزیر فقید و دستگیری و باز پرسی ضارب و متهمین به شرکت در توطئه قتل وی، امروز رای دادگاه عادی شماره 3 نظامی صادر شد.

طبق رای صادره 4 نفر از متهمین به نام های بخارایی، صفار هرندی، نیک نژاد و صادق امانی به اعدام و شش نفر به نام های ابراهیم عراقی، هاشم امانی، عباس مدرسی فر، ابوالفضل حیدری، محمد تقی کلافچی و حبیب الله عسگر اولادی محکوم به حبس ابد با اعمال شاقه شد. حمید ایپکچی به پنج سال حبس در دارالتادیب، انواری به 15 سال حبس موقت و شاه بداغلو به 5 سال حبس موقت با اعمال شاقه محکوم شدند. ضمنا پرونده در باره متهمین دیگر به اسامی سید علی اندرزگو و یزدی زاده و سایر کسانی که به نحوی از انحاء در توطئه دخالت داشته اند مفتوح است.


120 نماینده خواستار طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور شدند

روزنامه اطلاعات 25 خرداد 60

120 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن ماده واحده، طرح عدم کفایت سیاسی سید ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور را با قید دو فوریت تقدیم مجلس کردند. متن نامه نمایندگان مجلس و ماده واحده طرح مذکور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر، آقای هاشمی رفسنجانی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با توجه به تخلفات متعدد و مکرر آقای بنی صدر رئیس جمهوری از قانون اساسی و وظایف قانونی، بخصوص عملکرد چند ماهه اخیر ایشان، و اقدامات تحریک آمیز که ایشان داشته اند و هم دفتر و هم روزنامه ایشان که توهین و تضعیف ارگان های رسمی کشور و درگیری ها و حتی تلفات جانی و خسارات مالی به وجود آورده است، در خواست طرح عدم کفایت سیاسی ایشان در مجلس شورای اسلامی به قید دو فوریت را داریم.

ماده واحده: مجلس شورای اسلامی رای به عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور می دهد. رهبر طبق اصل 110 فرمان مقتضی را صادر خواهند فرمود.

امضاء – 120 تن از نمایندگان مجلس


فهد شاه عربستان شد

روزنامه اطلاعات 24 خرداد 61

به گزارش خبرگزاری ها، شاه خالد دیروز در سن 69 سالگی بر اثر حمله قلبی در گذشت. دربار سعودی با انتشار بیانیه کوتاهی ضمن انتشار این خبر بدون هیچ توضیحی اعلام کرد که فهد بن عبدالعزیز جانشیت شاه خالد شده است.
تاريخ : | | نویسنده : bax2movie |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.