نتايج ثبت‌نام اخير مسكن‌مهر در نزديك‌ترين نقطه به شهر تهران نشان داد، روند آهسته و يكساله جذب جمعيت سرريز پايتخت در شهر جديد پرند، براي اين نقطه، دو هفته‌اي طي شد.

در پرند – پايتخت مسكن مهر - براي اهالي تهران 100 هزار واحد مسكوني‌ در دست ساخت است كه از سال89 تاكنون حدود 90 هزار متقاضي واجدشرايط براي اين آپارتمان‌ها اسم‌نويسي كرده‌اند، اما در شهر جديد پرديس كه به تازگي ساخت 80 هزار واحد مسكوني‌‌مهر در آن آغاز شده، به محض اعلام ثبت‌نام از اول خرداد، 110 هزار خانوار تهراني ظرف 15 روز براي پيش‌خريد اين واحدها اسم نوشتند.

آنچه طبق اسناد و مدارك ارائه شده به پيش‌خريداران قرار است در پرديس ساخته شود در مقايسه با همه مسكن‌مهر كل كشور، گران‌ترين آپارتمان محسوب مي‌شود، طوري كه پيش‌بيني شده بود با اعلام قيمت اين واحدها، متقاضي مراجعه نكند، اما با سرعت غافل‌گيركننده ثبت‌نام متقاضيان مشخص شد نظر قديمي دولت مبني بر «جانمايي مسكن‌مهر در دوردست و ساخت واحدهاي ارزان‌قيمت» با شرايط امروز بازار مسكن تهران همخواني ندارد كه در مقابل، اجاره‌نشين‌هاي پايتخت حاضرند با هزينه بيشتر، اما نزديك‌تر به تهران براي مسكن‌مهر مرغوب‌تر براحتي پول پرداخت كنند.

قيمت مسكن‌مهر پرديس كه هنوز در مرحله آماده‌سازي زمين است برحسب متراژ بين 40 ميليون تا 60 ميليون تومان تعيين شده است، اين در حالي است كه در پرند و ساير نقاط كشور بيشترين قيمت واگذاري مسكن‌مهر در حدود 45 ميليون تومان بوده است.

به اين ترتيب در پرديس گران‌ترين مسكن‌مهر ساخته مي‌شود و در عين حال بيشترين متقاضي تاكنون براي اين پروژه جلو آمده است.

تصميم 5 درصد پايتخت‌نشينان به خروج از پايتخت

به گزارش «دنياي‌اقتصاد» ثبت‌نام 110 هزار خانوار تهراني براي مسكن‌مهر پرديس، يعني اينكه 5 درصد از جمعيت پايتخت تصميم گرفته از اين كلان‌شهر خارج شود.

اين آمار همچنين بيانگر آن است: در بازار اجاره‌نشين‌ها كه 30 درصد جمعيت تهران را تشكيل مي‌دهند، حدود 10 درصد آنها ظرف 15 تا 18 ماه آينده از اين بازار خارج خواهند شد و به جمع خانه‌دارها ملحق مي‌شوند.

درباره جزئيات ساخت 80 هزار واحد مسكوني‌مهر در شهر جديد پرديس و همچنين تاثير اين اقدام بر بازار مسكن تهران با مهدي هدايت مدير‌عامل اين شهر گفت‌وگو كرده‌ايم:

شما ظاهرا تنها مدير شهر جديد هستيد كه سكونت در همان شهر را به تهران ترجيح داده‌ايد. چرا؟

نظر آقاي وزير اين است كه اگر ما خودمان در شهرهاي جديد ساكن شويم از نظر كارآيي خيلي موثر است.

به اعتقاد خود من مديران شهرهاي جديد دو نوع حضور مي‌توانند در اين شهرها داشته باشند. يكي همان حضور در ساعت اداري است و يكي هم حضور در ساعات غيراداري و زندگي واقعي در اين شهرها.

اگر مدير شهر جديد قسمت دوم را رعايت نكند هرگز به يكسري از نيازها و نواقص طبيعي شهر پي نخواهد برد.

سكونت من و خانواده‌ام در پرديس موجب شده برخي كم‌وكاستي‌هاي شهر كه هرگز در ساعت اداري قابل تشخيص نيست، شناسايي شود و براي رفع آن اقدام كنيم.

زندگي در شهرهاي جديد اطراف تهران بهتر است يا داخل تهران؟

سكونت در پرديس خيلي از مشكلات زيرپوستي تهران را ندارد. مهم‌ترين ويژگي اين منطقه خلاصي از آلودگي هوا و ترافيك است. فاصله نزديكي هم با تهران دارد و به اعتقاد من اين منطقه مي‌تواند به شرط تامين كامل نيازهاي آن، به موفق‌ترين الگوي شهر جديد در كشور تبديل شود و نقش واقعي پذيرش جمعيت سرريز كلان‌شهر تهران را ايفا كند.

ساكنان فعلي پرديس، مهاجر هستند يا كساني كه در گذشته در تهران بوده‌اند؟

عمده ساكنان، قديمي‌هاي پايتخت هستند كه براي خريد مسكن به خاطر ارزاني اين منطقه، وارد پرديس شده‌اند.

البته مقدار كمي هم جمعيت مهاجر است كه به هرحال ورود مهاجر به تهران و شهرهاي اطراف را نمي‌توان انكار كرد.

تقريبا در همه شهرهاي‌جديد بخش قابل توجهي از آپارتمان‌ها خالي از سكنه هستند. در پرديس هم خانه خالي وجود دارد؟

من به جرات به شما مي‌گويم در پرديس يك‌درصد هم خانه خالي وجود ندارد. در اين منطقه 50 تا 60 هزار نفر در قالب 15 هزار خانوار ساكن هستند كه به همين تعداد، واحدمسكوني وجود دارد.

نقطه ضعفي كه پرديس دارد و شايد هنوز مورد توجه متقاضيان اين منطقه قرار نگرفته، اخذ عوارض در مسير تهران به پرديس است. به نظر شما طبيعي است كه يك نفر شاغل تهران مجبور باشد هر روز براي رفت‌وآمد به پرديس، وسط راه عوارض بپردازد؟ اين شيوه كاملا احساس مسافرت را به فرد مي‌دهد.

ببينيد بحث عوارض آزادراه پرديس پيچيده‌تر از اين است. اين آزادراه يكي از پرهزينه‌ترين آزادراه‌هاي كشور است چون ه مه مسافت آن تونل و پل است. اما عوارضي كه براي ساكنان پرديس محاسبه مي‌شود 500 تومان است كه در مقابل صرفه‌جويي بنزين ناشي از حذف جاده قديمي و كاهش استهلاك خودرو، رقمي نمي‌شود. ضمن اينكه هنوز مسير قديمي بدون عوارض به روي خودروها باز است.

از اين ثبت‌نام اخير پرديس كه بيش از ظرفيت 80 هزار واحدي مسكن‌مهر، متقاضي جذب كرده، بگوييد. مي‌توانيد به اين تعهد سنگين تا پايان دولت عمل كنيد؟

زماني كه ثبت‌نام از متقاضيان را شروع كرديم برنامه ما ثبت‌نام در حد 40 هزار نفر بود، اما سيل تقاضا باعث شد ثبت‌نام را بدون سقف، ادامه دهيم.

تا الان 71 هزار نفر از مرحله ثبت‌نام اوليه گذشته‌اند و مدارك‌شان را تحويل پست داده‌اند. از هفته گذشته كار پالايش متقاضيان را شروع كرده‌ايم و هر روز مدارك يك هزار تا يك‌هزار و 500 نفر را بررسي مي‌كنيم و در پايان با ارسال پيامك، واجدشرايط بودن يا نبودن افراد را اطلاع مي‌دهيم.

تا امروز پالايش نزديك به 10 هزار نفر از متقاضيان به اتمام رسيده و حدود 10 درصد اين افراد فاقد شرايط مسكن‌مهر شناخته‌ شده‌اند به اين معني كه يا ساكن تهران نبوده‌اند يا اينكه فرم ج آنها قرمز بوده است.

دولت تا پايان عمر كاري خود كمتر از يك‌سال فرصت دارد در حالي كه اين 80 هزار واحد مسكوني‌مهر كه ماه گذشته ساخت آنها شروع شد قرار است 18ماهه تكميل شود. چه تضميني وجود دارد دولت بعدي، اين پروژه را قبول كند و براي تكميل آن، پاي كار باشد؟

خوشبختانه با نظر آقاي وزير و برنامه‌ريزي كه براي اين پروژه به خصوص در پرديس شد، قرارداد ساخت واحدها با انبوه‌سازان به گونه‌اي منعقد شده كه تا پايان اين دولت، بار اصلي به مقصد مي‌رسد.

در اين پروژه از شروع كار، آورده نقدي متقاضيان به صورت اقساط دريافت مي‌شود و به پروژه تزريق مي‌شود از طرف ديگر منابع بانكي براي پرداخت تسهيلات به اين پروژه نيز از طرف بانك‌مسكن تامين شده و وام‌ها قابل پرداخت است. بنابراين كاري براي دولت بعد در اين پروژه باقي نمي‌ماند و بعيد است روال به هم بخورد.

قيمت اين خانه‌ها گران نيست؟

اين واحدها تفاوت فوق‌العاده زيادي با ساير واحدهاي مسكن‌مهر دارد و هزينه ساخت آنها هم كمي بيشتر از بقيه است. در اين پروژه حتي امكان فروش زمين به افراد با هزينه‌اي حدود 10 ميليون تومان اضافه بر قيمت مسكن‌مهر، وجود دارد تا زمين از حالت 99ساله خارج شود. همين الان در پرديس واحدهاي مسكوني موجود در شهر با قيمت مترمربعي يك ميليون تا يك ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود.

گفته مي‌شود پرديس در تنظيم بازار مسكن تهران نقش داشته است. چطور؟

ما الان بعد از ثبت‌نام پرحجم ماه گذشته اعتقاد داريم اگر پيش‌فروش 80 هزار مسكن‌مهر در پرديس اتفاق نمي‌افتاد معلوم نبود اجاره‌بها و قيمت مسكن در تابستان در شهر تهران چه وضعيتي پيدا مي‌كرد.تاريخ : | | نویسنده : bax2movie |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.