اخبار,اخباراجتماعی ,رفتار‌های نا‌پسند


 اخبار اجتماعی - نوجوانان «متلک گفتن» را از چه طریقی می‌آموزند؟

«ممکن است هنگامی که پدر و پسر با هم تنها هستند پدر در مورد دیگر زنان اظهار نظر نامناسبی انجام دهد و یا لفظ بدی را به کار ببرد که سبب الگوبرداری فرزند از او می‌شود.  درفیلم‌ها وسریال‌ها متلک گفتن ترویج می‌شود و عادی به نظر می‌رسد.»

یک رفتار‌شناس با اشاره به نقش مهم خانواده و رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما در رواج رفتار «متلک گفتن» در میان پسران نوجوان، گفت رفتار‌های نا‌پسند پدر خانواده با همسر خود و دیگر زنان در مقابل فرزند پسر تاثیر بسیاری بر رفتار او با زنان می‌گذارد.

«محمد پیروی خامنه» مشاور خانواده و رفتار‌شناس، در گفتگو با خبرنگار ایلنا در مورد دلایل ابراز خشونت‌های کلامی در اماکن عمومی از جمله «متلک گفتن» اظهار کرد: اینگونه رفتار‌ها به صورت ژنتیکی در افراد وجود ندارد بلکه پسران ما این رفتار را از خانه، مدرسه و جامعه آموزش می‌بینند.

وی افزود: گاهی پدر خانواده در جلوی فرزندان و میهمانان از همسر خود به صورت تمسخر آمیز و تحقیر کننده انتقاد می‌کند و یا ممکن است هنگامی که پدر و پسر با هم تنها هستند پدر در مورد دیگر زنان اظهار نظر نامناسبی انجام دهد و یا لفظ بدی را به کار ببرد که سبب الگوبرداری فرزند از او می‌شود.

پیروی خامنه گفت: همچنین اینکه به فرزند خود اجازه اظهار نظر ندهیم و شرایطی را به وجود نیاوریم که فرزندنمان اعتماد به نفس مناسبی داشته باشند ممکن است این مشکلات در قالب رفتار‌هایی مانند متلک گفتن در او بروز پیدا کند.

این مشاوره خانواده ادامه داد: کمبود اعتماد به نفس سبب می‌شود بسیاری از نوجوانان در سنین دبیرستان برای اینکه بتوانند خودشان را نشان دهند و در رده همسالان محبوبیتی کسب کنند به زنان متلک بگویند.

وی با اشاره به اینکه رفتارهای ناپسند خود به خود تغییر پیدا نمی‌کند گفت: اگر این نوجوانان آموزش لازم و آگاهی کافی را از جامعه به دست نیاورند این رفتار تا سنین بالا هم در آن‌ها ماندگار می‌شود.

پیروی خامنه افزود: متاسفانه زمانی که یک رفتار ناپسند در جامعه گسترش پیدا می‌کند و در جهت تصحیح آن نیز برنامه ریزی نمی‌شود، کم کم به صورت عرف در می‌آید همانگونه که اکنون متلک گفتن به یک عرف تبدیل شده است و بعد از عرف نیز کم کم قانونی می‌شود، برای نمونه رشوه دادن براساس همین روند اکنون در بسیاری از نهادهای ما جنبه قانونی پیدا کرده است.

وی با تاکید بر نقش صدا و سیما در رواج این رفتار ناپسند اظهار کرد: شاهد هستیم که درفیلم‌ها و سریال‌ها متلک گفتن ترویج می‌شود و عادی به نظر می‌رسد در حالی که پخش این گونه برنامه‌ها به رفتار‌های نا‌پسند در جامعه دامن می‌زنند.

 این رفتار‌شناس در خاتمه، کمبود برنامه‌های تفریحی برای اوقات فراغت جوانان را نیز از جمله مهم‌ترین خلاء‌های جامعه برای کشیده شدن جوانان به رفتارهایی چون متلک گفتن دانست.
 اخبار اجتماعی - ایلناتاريخ : | | نویسنده : bax2movie |
رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست تقریبی قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
سرویس VOIP چیست
درباره پرورش جوجه بوقلمون
شهرهای توریستی با تورهای اروپا روسیه آنتالیا و استانبول
نکاتی در باره کامل بودن تجهیزات تالار عروسی

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.