ميزان عوارض صدور گواهينامه رانندگي و تجديد آزمايش در شهر تهران در سال 86 اعلام شد.

به گزارش ايسنا، بر اساس مصوبه شوراي شهر تهران به استناد تبصره يك ذيل ماده پنجم قانون اصلاح موادي از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و چگونگي برقراري و وصول عوارض و ساير وجوه از توليدكنندگان كالا، ارائه‌دهندگان خدمات و كالاهاي وارداتي مصوب 22/10/81 مجلس شوراي اسلامي، از ابتداي سال 1386 در شهر تهران متقاضيان دريافت گواهينامه رانندگي پايه يك و دو و همچنين كساني كه آزمايش رانندگي آنان تجديد مي‌شود، حسب مورد مكلفند در قبال صدور گواهينامه رانندگي پايه يك و دو مبلغ يكصد هزار ريال و به ازاي هر بار تجديد آزمايش رانندگي پايه‌هاي مذكور مبلغ 50 هزار ريال به عنوان عوارض به حساب درآمدي شهرداري تهران واريز كنند تا جهت توسعه و عمران معابر شهر تهران هزينه شود.

همچنين به شهرداري تهران اجازه داده مي‌شود در ازاي وصول وجوه مذكور توسط نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران معادل 5 درصد از وجوه مأخوذه را به آن نيرو پرداخت كند.

شمار گواهينامه‌هاي صادره در كشور امسال از مرز2ميليون گذشت

سردار هاديان‌فر، جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي گفت: طي 10 ماهه سال جاري بيش از 2 ميليون گواهينامه در كشور صادر شده است.

وي افزود: بر اساس آمارهاي موجود روزانه 14 هزار گواهينامه در كشور صادر مي‌شود كه شامل 7 هزار و 500 گواهينامه پايه 2 (ب1)، 550 پايه 1، 750 موتورسيكلت، 2 هزار و 550 تعويض و المثني و 3هزار گواهينامه يكساله تعويضي است.

وي با اشاره به اين كه بر اساس هماهنگي‌هاي انجام شده از سال 86 تمام گواهينامه‌ها در كشور به صورت هوشمند صادر مي‌شود، گفت: فراخواني براي تعويض گواهينامه‌ها داده نمي‌شود، و از سال 86 گواهينامه‌هاي جديد و گوهينامه‌هايي كه قرار است تعويض شوند، به شكل جديد صادر مي‌شوند كه بدين ترتيب در يك پروسه زماني شكل كل گواهينامه‌هاي كشور تغيير مي‌كند.

جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به بروز شدن چاپ گواهينامه در كشور افزود: آموزشگاههاي رانندگي بايد پس از درج مشخصات فردي كه در آزمون رانندگي قبول شده است، پرونده وي را براي راهور ناجا صادر كند كه متأسفانه برخي آموزشگاهها به علت نقص در پرونده، از ارسال بموقع پرونده متقاضيان خودداري مي‌كنند كه اين امر موجب طولاني شده سير صدور گواهينامه مي‌شود.

هاديان‌فر در خصوص تمديد گواهينامه‌هاي يكساله به ايسنا گفت: دارندگان گواهينامه‌هاي يكساله يك ماه پيش از انقضاي مهلت موظفند ضمن مراجعه به مراكز پليس +10 يا پست نسبت به پر كردن فرم مربوطه و ارائه گواهينامه به همراه مدارك لازم اقدام كنند.

جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي افزود: شركت پست و يا مراكز پليس +10 پس از دريافت گواهينامه اين افراد، برگه‌اي را در اختيار دارنده گواهينامه قرار مي‌دهد كه بر اساس آن مي‌تواند به مدت يك ماه از تاريخ برگه با آن در سطح شهر رانندگي كند.

وي با اشاره به اين كه سيستم تعويض گواهينامه‌ها مكانيزه شده است، افزود: در صورتيكه دارنده گواهينامه يكساله تخلفات شاخص درج شده در گواهينامه را انجام نداده باشد، سيستم به صورت اتوماتيك براي فرد گواهينامه پنج ساله صادر كرده و گواهينامه اين افراد نيز به در منازل آنها ارسال مي‌شود.

جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي گفت: بر اساس آيين‌نامه جديد راهنمايي و رانندگي صدور گواهينامه گروه «ب ـ 1» ـ معادل پايه 2 شخصي ـ براي رانندگي با (خودروهاي تا 9 نفر ظرفيت و وانت تا 5/3 تن) شخصي در صورتي كه دارنده، 10 تخلف را انجام ندهد و محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي آنرا رعايت كند، به گواهينامه اصلي با اعتبار 5 ساله تبديل مي‌شود.

وي در خصوص شرايط تبديل گواهينامه‌هاي يكساله به گواهينامه‌هاي اصلي به ايسنا گفت: بر اساس آيين‌نامه جديد راهنمايي و رانندگي تبديل اين گواهينامه مشروط به مقصر نبودن در تصادفات منجر به فوت و جرح، متواري نشدن از صحنه تصادفات جرحي، فوتي و يا خسارتي، عبور نكردن از محل ممنوع، رانندگي نكردن با وسيله نقليه داراي نقص فني، عبور نكردن از چراغ قرمز، توجه به فرمان پليس، انجام ندادن حركات مارپيچ در راهها و عدم استفاده از پلاك يا مدارك جعلي، نداشتن محكوميت جرايم رانندگي از مراجع قضايي، ارائه اطلاعات جديد مبني بر تغيير مشخصات فردي يا نشاني محل سكونت در ظرف مدت مقرر (10 روز) و نداشتن محروميت رانندگي از سوي مراجع صالحه است.

جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي افزود: در صورت ارتكاب هر يكي از موارد فوق، گواهينامه رانندگي موقت فرد تنها با طي مراحل قانوني و بر اساس آيين‌نامه صادر مي‌شود و متقاضي بايد آموزش نظري و آزمون‌هاي نظري و عملي رانندگي را مجددا طي كند.

وي با اشاره به ديگر مقررات دريافت گواهينامه‌هاي يكساله به خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: بر اين اساس در صورتي كه 6 ماه از تاريخ اعتبار گواهينامه موقت بگذرد و دارنده آن نسبت به تبديل به گواهينامه اصلي اقدام نكند، فرد بايد آزمون نظري رانندگي را مجددا امتحان داده و در صورتي كه يكسال از تاريخ اعتبار گواهينامه موقت بگذرد و در اين زمينه اقدام نكند، بايد آزمون‌هاي نظري و عملي را مجددا امتحان دهد.

هاديان فر همچنين تاكيد كرد: بر اساس آيين‌نامه جديد در صورتيكه راننده به علت تكرار ارتكاب تخلفات مهم و حادثه‌ساز در يك سال، حد نصاب نمره منفي را دريافت كند، گواهينامه رانندگي وي به استناد قانون نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جرايم رانندگي، ضبط يا ابطال خواهد شد كه نحوه محاسبه نمره منفي براي رانندگان برابر قانون نحوه رسيدگي به تخلفات خواهد بود كه هم‌اكنون در كميسيون حقوقي و قضايي مجلس در حال بررسي است و بزودي تصويب مي‌شود.

وي با اشاره به طرح ملي صدور گواهينامه در كشور گفت: هم‌اكنون10 نوع گواهينامه در كشور وجود دارد كه بزودي گواهينامه‌ها، يك شكل مي‌شوند و نوع گواهينامه افراد در مشخصات مندرج در پشت آن تعيين مي‌شود.

جانشين رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اينكه در گواهينامه‌هاي جديد ديگر كلمه «يكساله و موقت» درج نمي‌شود، افزود: دارندگان اين دسته از گواهينامه‌ها برابر آنچه در پشت گواهينامه آمده است در طول يكسال تحت كنترل پليس هستند و پس از آن در صورت عدم انجام تخلفات تعيين شده، گواهينامه آنها، خود به خود پنج ساله مي‌شود.

 تاريخ : | | نویسنده : bax2movie |
رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست تقریبی قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
سرویس VOIP چیست
درباره پرورش جوجه بوقلمون
شهرهای توریستی با تورهای اروپا روسیه آنتالیا و استانبول
نکاتی در باره کامل بودن تجهیزات تالار عروسی

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.