عضو فراكسيون اقليت مجلس‌‏هفتم در استفساريه‌‏اي به شوراي نگهبان، نظر اين نهاد را در مورد وضعيت الهام با توجه به سمت سخنگوي دولت و عضو حقوقدان شوراي‌‏نگهبان و تصدي وزارت دادگستري جويا شد.

به گزارش" ايلنا" اكبر اعلمي، در اين نامه كه رونوشت آن براي حدادعادل، رييس مجلس هم فرستاده شده، آورده است:

نظر به اصل 98 قانون اساسي تفسير اين قانون به عهده شوراي نگهبان مي‌‏باشد، لذا شايسته است براي رفع هرگونه ابهام نظر تفسيري آن شورا در خصوص استفساريه‌‏هاي زير مرقوم گردد؛
الف - در اصل يكصدو شصتم قانون اساسي وظايف و اختيارات وزير دادگستري بيان شده است.

1_ آيا وظايف و اختيارات مذكور در اين اصل ظهور در حصر دارد يا از باب تمثيل است؟

2_ چنانچه وظايف و اختيارات مذكور ظهور در حصر دارد، در اين صورت شخصي كه عضو حقوقدان شوراي نگهبان و سخنگوي دولت بوده و وزير دادگستري شده است، آيا پس از تصدي مسووليت وزارت دادگستري مي‌‏تواند همچنان عضو حقوقدان شوراي نگهبان و سخنگوي دولت باقي بماند؟ در اين صورت آيا اجتماع اين مشاغل و مسووليت‌‏ها در يك فرد به منزله توسعه وظايف و اختيارات وزير دادگستري محسوب نمي‌‏شود؟

ب - به موجب بند 2 اصل 91 قانون اساسي شش نفر عضو حقوقدان شوراي نگهبان از بين حقوقداناني كه به وسيله رييس قوه قضاييه به مجلس شوراي اسلامي معرفي مي‌‏شوند، با راي مجلس انتخاب مي‌‏گردند و طبق اصل 160 همين قانون نيز وزير دادگستري از ميان كساني كه رييس قوه قضاييه به رييس‌‏جمهور پيشنهاد مي‌‏كند، انتخاب مي‌‏شود؛

1_ شخصي كه قبلا به موجب بند 2 اصل 91 قانون اساسي از سوي رييس قوه قضاييه براي عضويت در شوراي‌‏نگهبان به مجلس معرفي شده و مجلس نيز وي را براي همين منظور انتخاب كرده است، آيا بدون آنكه مستعفي شود، مجددا مي‌‏تواند از سوي رييس قوه قضاييه براي وزارت دادگستري معرفي و از طرف مجلس براي اين مسووليت انتخاب گردد؟ و در صورت انتخاب آيا از سمت حقوقدان شوراي نگهبان مستعفي محسوب نخواهد شد؟

3_ آيا رييس قوه قضاييه مجاز است از ميان حقوقدانان شوراي نگهبان كه با راي مجلس كماكان عضو اين نهاد هستند و هنوز مستعفي نشده‌‏اند، شخصي را به عنوان وزير دادگستري به رييس‌‏جمهوري پيشنهاد و رييس‌‏جمهور نيز او را به مجلس معرفي نمايد؟

ج - اصل 57 قانون اساسي قواي سه گانه را مستقل از يكدگر بيان كرده است، آيا عضويت وزير دادگستري در شوراي نگهبان و سخنگويي دولت با استقلال قوا سازگار است؟

د- به موجب اصل 141 قانون اساسي بجر موارد استثناء شده در اين اصل، تصدي بيش از يك شغل ممنوع است. نظر به اينكه ممنوعيت مذكور در اصل ياد شده براي رفع هرگونه فساد مقدر نظير لوث شدن مسووليت‌‏ها، بسط قدرت فردي، انحصارطلبي و تبعيض مي‌‏باشد؛

1_ آيا اجتماع دو مسووليت خطير حقوقدان شوراي نگهبان و وزير دادگستري در يك فرد در تزاحم با حكمت مقدر در اصل 141 قانون اساسي نيست و آيا احتمال ظهور و بروز فساد مقدر متصور نيست؟

2_ با توجه به اينكه حقوق و مزاياي حقوقدانان شوراي نگهبان طبق قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق كاركنان دولت معادل با حقوق و مزاياي معاونين رييس‌‏جمهور است، آيا ان دسته از اعضاي اين شورا كه براي وزارت نيز انتخاب مي‌‏شوند، مي‌‏توانند حقوق و مزاياي سمت وزارت را نيز دريافت نمايند؟

3- اصل 141 قانون اساسي مستثنيات ممنوعيت تصدي دو شغل را در دولت به مفهوم حاكميت بيان كرده است، آيا اين مستثنيات ظهور در حصر دارد يا از باب تمثيل است و قابل توسعه مي‌‏باشد؟

4- برخي از اعضاي شوراي نگهبان به نمايندگي از اين نهاد اظهار مي‌‏دارند كه عضويت در شوراي نگهبان شغل محسوب نمي‌‏شود، نظر به سكوت قانون اساسي در مورد تعريف شغل و تعيين مصاديق آن و مستفاد از اصول 58 ، 71 ، 72 و 73 قانون‌‏اساسي در موارد سكوت قانون اساسي، هرگونه تعريف و تفسير عناويني نظير شغل و تعيين مصاديق آن به عهده مجلس است، آيا شوراي نگهبان نفيا و اثباتا مجاز به ورود در قلمرو قانونگذاري و تعريف و تفسير شغل و تعيين مصاديق آن است؟

5- بند 9 اصل سوم قانو اساسي رفع تبعيضات ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براي همه در تمام زمينه‌‏هاي مادي و معنوي را از وظايف دولت به مفهوم حاكميت بيان كرده است، آيا مستثني‌‏كردن اعضاي شوراي نگهبان از ممنوعيت مذكور در اصل 141 قانون اساسي مصداق تبعيض ناروا محسوب نمي‌‏شود؟

ه - مستفاد از اصول 72- 74- 91 -94 -96- 98و 99 قانون اساسي، شوراي‌‏نگهبان نقش ناظر بر عملكرد مجلس و انتخابات را داراست و بر انتخابات مجلس و تاييد يا ردصلاحيت نمايندگان نظارت مي‌‏كند، از طرفي مجلس شوراي اسلامي برعملكرد دولت و وزراء نظارت دارد، وزرا نيز به موجب اصل 137 همين قانون در برابر مجلس پاسخگو هستند، آيا اجتماع دو مسووليت ناظر و منظور در يك فرد با اصول مذكور و روح قانون اساسي سازگار است و آيا اين پديده در تعارض با اصل ضرورت مستقل بودن ناظر از منظور نيست؟

 تاريخ : | | نویسنده : bax2movie |
رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست تقریبی قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
سرویس VOIP چیست
درباره پرورش جوجه بوقلمون
شهرهای توریستی با تورهای اروپا روسیه آنتالیا و استانبول
نکاتی در باره کامل بودن تجهیزات تالار عروسی

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.